WEC

WOMEN'S EUROPEAN CUP 

XXIV. Montegranaro (ITA) - 2017

August 21 - 26

(game results)

  1. Caroussel (RUS)
  2. Atletico S. Sebastian (ESP)
  3. Apollo Bratislava (SVK)
  4. Montegranaro (ITA)
  5. Princ Zagreb (CRO)
  6. Titans Softball Club (BOT)
XXII. Most (CZE) - 2016

August 15th - 20th

(game results)

  1. Mediterraneo (MLT)
  2. Storms (CZE)
  3. Sant Boi (ESP)
  4. SC Arena (SRB)
  5. Princ Zagreb (CRO)
  6. Mesarji (SLO)
  7. Warsaw Diamonds (POL)
  8. Odense Giants (DEN)
XXII. Dupnitsa (BUL) - 2015

August 18th - 22nd

(game results)

  1. Les Comanches (FRA)
  2. Sant Boi (ESP)
  3. Princ (CRO)
  4. Babes (BUL)
  5. Stenløse (DEN)
  6. Warsaw Diamonds (POL)
XXI. Dupnitsa (BUL) - 2014

September 2nd - 6th

(game results)

  1. Therwil Flyers (SUI)
  2. Les Comanches (FRA)
  3. Horsholm (DEN)
  4. Babes (BUL)
  5. Antorcha (ESP)
  6. Princ (CRO)
XX. (B) Dupnitsa (BUL) - 2013

August 19th - 24th

(game results)

  1. London Angelas (GBR)
  2. Eagles (SUI)
  3. Bizkorrak (ESP)
  4. Les Comanches (FRA)
  5. Princ (CRO)
  6. Akademiks (BUL)
  7. Szostka Brzeg (POL)
  8. Faros (GRE)
  9. Sportul S Angels (ROM)
XIX. (B) Ostrava (CZE) - 2012

August 20th - 25th

(game results)

  1. Skovde (SWE)
  2. Les Comanches (FRA)
  3. Eagles (SUI)
  4. London Angels (GBR)
  5. Ostrava (CZE)
  6. Trnava (SVK)
  7. United (DEN)
  8. Ladonas (GRE)
  9. Princ (CRO)
  10. Szostka Brzeg (POL)
XVIII. (B) Dupnitsa (BUL) - 2011

August 15th - 20th

(game results)

  1. Nika Duhl (UKR)
  2. Les Comanches (FRA)
  3. Bizkorrak (ESP)
  4. Akademiks (BUL)
  5. Eagles (SUI)
  6. London Angels (GBR)
  7. MSK Szostka (POL)
  8. Ladonas (GRE)
  9. Lisicke (SLO)
  10. Barracudas (DEN)
XVII. (B) San Marino (SMR) - 2010

August 16th - 21st

  1. Titano Hornets (SMR)
  2. Therwill Flyers (SUI)
  3. Nika Duhl (UKR)
  4. Les Comanches (FRA)
  5. Akademiks (BUL)
  6. Princ (CRO)
  7. Barracudas (DEN)
  8. Richings Park Penguins (GBR)
  9. Kranjski Lisjaki (SLO)
  10. MSK Szostka (POL)
  11. Angels Bucharest (ROM)
XVI. (B) Dupnitsa (BUL) - 2009

August 17th - 22nd

  1. Borgerhout Squirrels (BEL)
  2. Nika Duhl U. Lugansk (UKR)
  3. Trnava Panthers (SVK)
  4. Flyers (SUI)
  5. Comanches Toulon (FRA)
  6. Akademics Sofia (BUL)
  7. BK Kranjski Lisjaki (SLO)
  8. MKS SZ Ost KA Brzeg (POL)
  9. Princ Zagreb (CRO)
  10. Titano Hornets (SMR)
XV. (B) Prague (CZE) - 2008

September 1st - 6th

  1. Maroussi 2004 (GRE)
  2. Titano Hornets (SMR)
  3. Spiders Brtatislava TJS (SVK)
  4. Princ Zagreb (CRO)
  5. Angels London (GBR)
  6. Flyers Therwill (SUI)
  7. Balleruop (DEN)
  8. Nika-Dahl Univ. L. (UKR)
  9. MKS Szostk Brezeg (POL)
  10. BAT Paris (FRA)
XIV. (B) Sant'Arcangelo (SMR) - 2007

August 20th - 25th

  1. Skövde Saints (SWE)
  2. Titano Hornets (SMR)
  3. Nika-Dahl Univ. Lugansk (UKR)
  4. Challengers Zurich (SUI)
  5. London Angels (GBR)
  6. Trnava Panthers (SVK)
  7. Princ Zagreb (CRO)
  8. Golovec Dragons (SLO)
  9. Maroussi 2004 (GRE)
  10. Ballerup (DEN)
XIII. (B) Tuchkovo, Moscow Region (RUS) - 2006

September 11th - 16th

  1. Carrousel (RUS)
  2. Princ Zagreb (CRO)
  3. Nika-Dahl Univ. Lugansk (UKR)
  4. Akademics Sofia (BUL)
  5. Flyers Therwil (SUI)
  6. Spartakos Glyfadas (GRE)
XII. (B) Porto Sant'Elpidio(ITA) - 2005

August 15th - 20th

  1. Brasschaat Braves (BEL)
  2. Unione Picena (ITA)
  3. Nälsta (SWE)
  4. Golovec Ljubljana (SLO)
  5. Ballerup (DEN)
  6. Heyford Diamonds (GBR)
  7. Marousi 2004 (GRE)
  8. Unicorns (SUI)
(B) Not Played

--

XI. (B) Merksem (BEL) - 2003

August 18th - 23rd

  1. Nice Cavigal (FRA)
  2. Royal Greys (BEL)
  3. Raging Abbots Brauweiler (GER)
  4. Ährus (DEN)
  5. Iason Keratsiniou (GRE)
  6. Heyford Diamonds (GBR)
  7. Mask Pezinok (SVK)
X. (B) Nice (FRA) - 2002

September 2nd - 7th

  1. Eagles Reussbühl (SUI)
  2. Nice Cavigal (FRA)
  3. Raging Abbots Brauweiler (GER)
  4. Akademics Sofia (BUL)
  5. Iason Keratsiniou (GRE)
  6. Crows Kosice (SVK)
IX. (B) Santpoort-Zuid (NED) - 2001

September 3rd - 8th

  1. Albi (SWE)
  2. Nice Cavigal (FRA)
  3. Mannheim Tornados (GER)
  4. Flyers Therwil (SUI)
  5. Princ Zagreb (CRO)
  6. Hørsholm (DEN)
  7. Akademics Sofia (BUL)
  8. Iason Keratsiniou (GRE)
VIII. (B) Brasschaat (BEL) - 2000

August 14th - 19th

  1. Vienna Wanderers (AUT)
  2. Mannheim Tornados (GER)
  3. Brasschaat (BEL)
  4. Hørsholm (DEN)
  5. Eagles Reussbühl (SUI)
  6. Lamont Jezica (SLO)
  7. Söder (SWE)
VII. (B) Rivas Vaciamadrid (ESP) - 1999

September 13th - 19th

  1. Rivas Vaciamadrid (ESP)
  2. Vienna Wanderers (AUT)
  3. Barracudas Zurich (SUI)
  4. Mannheim Tornados (GER)
  5. Chicaboo's (BEL)
  6. Hørsholm (DEN)
  7. Angels (GUE)
  8. Princ Zagreb (CRO)
  9. Meteors London (GBR)
VI. (B) Forli (ITA) - 1998

September 14th - 20th

  1. Slava STU Spiders (SVK)
  2. Viladecans (ESP)
  3. Mannheim Tornados (GER)
  4. Vienna Razorbacks (AUT)
  5. Meteors London (GBR)
  6. Princ Zagreb (CRO)
  7. Odense Giants (DEN)
  8. Barracudas Zurich (SUI)
  9. Odubai Brick Factory (BUL)
V. (B) Brasschaat (BEL) - 1997

September 8th - 14st

  1. Brasschaat (BEL)
  2. Vienna Razorbacks (AUT)
  3. Rivas Vaciamadrid (ESP)
  4. Mannheim Tornados (GER)
  5. Barracudas Zurich (SUI)
  6. Princ Zagreb (CRO)
  7. Slavia STU Cadabra (SVK)
  8. Meteors London (GBR)
IV. (A) Bussolengo (ITA) - 1996

1996

  1. Carrousel (RUS)
  2. Barracudas Zurich (SUI)
  3. Zaragoza (ESP)
  4. Trnava (SVK)
  5. Hamburg Knights (GER)
III. (B) Antwerpen (BEL) - 1995

September 10th - 17th

  1. Vienna Razorbacks (AUT)
  2. Carrousel (RUS)
  3. Viladecans (ESP)
  4. Barracudas Zurich (SUI)
  5. Bielefeld (GER)
II. (B) Bussum (NED) - 1994

September 13th - 18th

  1. Crows Kosice (SVK)
  2. Barracudas Zurich (SUI)
  3. Vienna Razorbacks (AUT)
  4. Georgia Eagles (GEO)
I. (B) Nice (FRA) - 1993

September 14th - 19th

  1. Viladecans (ESP)
  2. Vienna Razorbacks (AUT)
  3. Crows Kosice (SVK)
  4. Capelles Dolphins (GUE)
  5. Barracudas Zurich (SUI)
  6. Victory Tiraspol (MDA)

Official Federations

  • CEB
  • Olympic
  • World Anti-doping Agency
  • WBSC
  • Enjoy it
  • Tecnovap
  • Whistle shop
  • Bownet