WECWC

WOMEN'S EUROPEAN CUP WINNERS CUP

XXVI. Caserta (ITA) - 2017

August 21 - 26

(game results)

  1. Olympia Haarlem (NED)
  2. Mediterraneo (MLT)
  3. DSS (NED)
  4. Hoboken Pioneers (BEL)
  5. Forli (ITA)
  6. Zraloci Ledenice (CZE)
  7. Wesseling Vermins (GER)
  8. Hørsholm (DEN)
  9. Sant Boi (ESP)
  10. Eagles (SUI)
  11. BCF Paris (FRA)
  12. Hrabiny Wroclaw (POL)
XXV. Ostrava (CZE) - 2016

August 17th - 20th

(game results)

 
  1. Olympia Haarlem (NED)
  2. BSC Legnano (ITA)
  3. Brasschaat (BEL)
  4. Therwil (SUI)
  5. Tempo (CZE)
  6. Mannheim (GER)
  7. Atletico (ESP)
  8. Arrows Ostrava (CZE)
  9. BCF Paris (FRA)
  10. Amager (DEN)
XXIV. Prague (CZE) - 2015

August 17th - 22nd

(game results)

 
  1.   Forli (ITA)
  2.  Joudrs Praha (CZE)
  3.  Neunkirchen (GER)
  4.  London Angels (GBR)
  5.  Terrasvogels (NED)
  6.  Flyers (SUI)
  7.  Horsholm (DEN)
  8.  Akademiks (BUL)
  9.  Royal Greys (BEL)
  10.  BCF Paris (FRA)
  11.  Pee Wees (AUT)
  12.  Arena (SRB)
  13.  Antorcha (ESP)
XXIII. Porpetto (ITA) - 2014

September 1st - 6th

(game results)

 
  1.   Sparks (NED)
  2.  Neunkirchen (GER)
  3.  Forli (ITA)
  4.  Brasschaat (BEL)
  5.  Eagles (SUI)
  6.  Kotlarka (CZE)
  7.  Sant Boi (ESP)
  8.  Meyzieu (FRA)
  9.  Kalita (RUS)
  10.  Angels (BUL)
  11.  Stenlose (DEN)
  12.  UKS Wroclaw (POL)
XXII. Montegranaro (ITA) - 2013

August 19th - 24th

(game results)

 
  1.  Terrasvogels (NED)
  2.  Joudrs Praha (CZE)
  3.  Gryphons (NED)
  4.  Nightmares (GER)
  5.  Unione Fermana (ITA)
  6.  Flyers (SUI)
  7.  Barracudas (DEN)
  8.  Brasschaat (BEL)
  9.  Soder SK (SWE)
  10.  Meyzieu (FRA)
XXI. (A) Nuoro (ITA) - 2012 XV. (B) Trieste (ITA) - 2012
August 20th - 25th

(game results)

August 20th - 25th

(game results)

  1. Terrasvogels (NED)
  2.  Nuoro (ITA)
  3.  Joudrs Praha(CZE)
  4.  Neunkirchen (GER)
  5.  Pee Wees (AUT)
  1.  Brassch. Braves (BEL)
  2.  Pezinok (SVK)
  3.  Therwil Flyers (SUI)
  4.  Barracudas (DEN)
  5.  Junior Alpina (ITA)
  6.  Thiais (FRA)
  7.  Akademiks (BUL)
  8.  Sirios Patras (GRE)

XX (A) Castions di Strada, Udine (ITA) - 2011 XIV. (B) Lyon (FRA) - 2011
August 15th - 20th

(game results)

 August 15th - 20th

 

  1.  Fiorini Forli (ITA)
  2.  Terrasvogels (NED)
  3.  Moskovia (RUS)
  4.  Mannheim (GER)
  5.  Wanderers (AUT)
  6.  Princ (CRO)
  7.  SaBaT (CZE)

***CANCELLED DUE TO LACK OF PARTICIPANTS ***   

XVIII. (A) Parma (ITA) - 2009 XII. (B) Edirne (TUR) - 2009 
 August 17th - 22nd

 August 17th - 22nd

  1.  Terrasvogels (NED)
  2.  SK Joudrs Praha (CZE)
  3.  Sparks Haarlem « (NED)
  4.  Moskovia Marino (RUS)
  5.  Brasschaat (BEL)
  6.  Old Parma (ITA)
  7.  Neunkirchen Nightmares (GER)
  8.  Viladecans (ESP)
  9.  Novi Zagreb Lady Pirates (CRO)
  10.  Superfund Wanderers (AUT)
  1.  Angels London (GBR)
  2.  Eagles Reussbühl (SUI)
  3.  BAT Paris (FRA)
  4.  Köksal Toptan Gençlik (TUR)
XIX (A) Haarlem (NED) - 2010 XIII. (B) Kayseri, Edirne (TUR) - 2010
August 15th - 21st

 August 16th - 21st

  1.  Sparks (NED)
  2.  Forli (ITA)
  3.  Terrasvogels « (NED)
  4.  Moskovia Marino (RUS)
  5.  SaBaT (CZE)
  6.  Pioneers BSV (BEL)
  7.  Nightmares (GER)
  8.  Mladost Scorpions (CRO)
  9.  Viladecans (ESP)
  10.  London Angels (GBR)
  1.  Wanderers (AUT)
  2.  Cardinals (SUI)
  3.  C.A. Thiais (FRA)
  4.  Athletic Sofia (BUL)
  5.  Söder SK (SWE)
  6.  Mustafa Necati (TUR)
XVII. (A) Bollate (ITA) - 2008  XI. (B) Dupnitsa (BUL) - 2008 
 September 1st - 6th
September 1st - 6th
  1.  Sparks Harlem (NED)
  2.  Sanotint Bollate (ITA)
  3.  SaBaT Praha (CZE)
  4.  Moskovia Marino (RUS)
  5.  Borgerhout Squirrels (BEL)
  6.  Superfund Wonderers (AUT)
  7.  Raging Abbots B. (GER)
  8.  Antorcha (ESP)
  9.  Comanches Toulon (FRA)
  1.  Mladost Skorpions (CRO)
  2.  Challengers Zurich (SUI)
  3.  Evriali Glyfadas (GRE)
  4.  Athletic Sofia (BUL)
  5.  Odense Giants (DEN)
XVI. (A) Prague (CZE) - 2007 X. (B) Athens (GRE) - 2007
August 20th - 25th
 September 3rd - 8th
  1.  Legnano (ITA)
  2.  Terrasvogels (NED)
  3.  KRC Altron Prague (CZE)
  4.  Hamburg Knights (GER)
  5.  Moskovia MGDTDM "Marino" (RUS)
  6.  Superfund Wanderers (AUT)
  7.  Antorcha (ESP)
  8.  Frameries Athletics (BEL)
  9.  London Monkeys (GBR)
  1.  BAT Paris (FRA)
  2.  Evryali Glyfadas (GRE)
  3.  Flyers Therwil (SUI)
  4.  Novi Zagreb Lady Pirates (CRO)
  5.  Athletics Sofia (BUL)
  6.  Odense Giants  (DEN)
XV. (A) Caronno Pertusella - Saronno (ITA) - 2006 IX. (B) Blagoevgrad (BUL) - 2006
July 24th - 29th
August 14th - 19th
  1.  Fiorini Forli « (ITA)
  2.  SK Joudrs Praha (CZE)
  3.  A4 Terrasvogels (NED)
  4.  AB Caronno (ITA)
  5.  Moskovia (RUS)
  6.  Borgerhout Squirrels (BEL)
  7.  Antorcha (ESP)
  8.  Superfund Wanderers (AUT)
  9.  Monkeys London (GBR)
  10.  Evriali Glyfadas (GRE)
  1.  Mannheim Tornados (GER)
  2.  BAT Paris (FRA)
  3.  Babes Blagoevgrad (BUL)
  4.  Challengers Zurich (SUI)
  5.  Atma-HPU Kiev (UKR)
XIV. (A) Ronchi dei Legionari (ITA) - 2005 VIII. (B) Haarlem (NED) - 2005
August 15th - 20th August 16th - 20th
  1.  Fiorini Forli (ITA)
  2.  Carrousel « (RUS)
  3.  SK Joudrs Praha (CZE)
  4.  Monkeys London (GBR)
  5.  Moskovia (RUS)
  6.  Royal Greys (BEL)
  7.  Antorcha (ESP)
  8.  Superfund Wanderers (AUT)
  9.  Evriali Glyfadas (GRE)
  10.  Hamburg Knights (GER)
  1.  Van der Peijl DSC '74  (NED)
  2.  Skøvde Saints (SWE)
  3.  Princ Zagreb (CRO)
  4.  Hørsholm (DEN)
  5.  Diamonds Villeurbanne Lyon (FRA)
XIII. (A) Moscow Region (RUS) - 2004 VII. (B) Brasschaat (BEL) - 2004
September 13th - 18th September 13th - 18th
  1.  Carrousel (RUS)
  2.  A4 Terrasvogels « (NED)
  3.  Antorcha (ESP)
  4.  Technika Brno (CZE)
  5.  Raging Abbots Brauweiler  (GER)
  6.  Superfund Wanderers (AUT)
  1.  Brasschaat (BEL)
  2.  Caronno Rheavendors (ITA)
  3.  Monkeys London (GBR)
  4.  Iason Keratsiniou (GRE)
  5.  BAT Paris (FRA)
  6.  Maroussi 2004 (GRE)
XII. (A) Valencia (ESP) - 2003 VI. (B) Mannheim (GER) - 2003
August 18th - 23rd August 19th - 23rd
  1.  A4 Terrasvogels (NED)
  2.  Naelsta (SWE)
  3.  Moskovich (RUS)
  4.  SaBat Praha (CZE)
  5.  Superfund Wanderers (AUT)
  6.  Antorcha (ESP)
  7.  Panthers Trnava (SVK)
  8.  Crocetta (ITA)
  1.  Mannheim Tornados (GER)
  2.  Princ Zagreb (CRO)
  3.  Lyon Diamonds (FRA)
  4.  Maroussi 2004 (GRE)
  5.  UNF London (GBR)
  6.  Ballerup Vandals DEN)
XI. (A) Prague (CZE) - 2002 V. (B) Paris (FRA) - 2002
September 2nd - 7th September 2nd - 7th
  1.  Chechie Praha (CZE)
  2.  Gambro Twins (NED)
  3.  Moskovia (RUS)
  4.  Rivas Vaciamadrid (ESP)
  5.  Langhirano (ITA)
  6.  Naelsta (SWE)
  7.  Panthers Trnava (SVK)
  8.  Princ Zagreb (CRO)
  1.  Dornbirn Sharx (AUT)
  2.  Mannheim Tornados (GER)
  3.  Maroussi Athens (GRE)
  4.  BAT Paris (FRA)
  5.  Ballerup Vandals (DEN)
X. (A) Ronchi dei Legionari (ITA) - 2001 IV. (B) Wiener Neustadt (AUT) - 2001
September 3rd - 8th September 3rd - 8th
  1.  Sparks Haarlem (NED)
  2.  Chechie Praha (CZE)
  3.  Rivas Vaciamadrid (ESP)
  4.  Azzano (ITA)
  5.  Moskovia (RUS)
  6.  Naelsta (SWE)
  7.  Hrvatski Dragovoljac (CRO)
  1.  Panthers Trnava (SVK)
  2.  Hamburg Knights (GER)
  3.  Eagles Reussbühl (SUI)
  4.  Crazy Chicklets (AUT)
  5.  BAT Paris (FRA)
  6.  Ballerup Vandals (DEN)
  7.  Golovec Ljubljana (SLO)
  8.  Honved Budapest (HUN)
IX. (A) Prague (CZE) - 2000 III. (B) Prague (CZE) - 2000
August 14th -19th August 14th -19th
  1.  Italpaghe Forli (ITA)
  2.  Chemie Praha (CZE)
  3.  Albi (SWE)
  4.  Sparks Haarlem (NED)
  5.  Rimini (ITA)
  6.  Moskovia (RUS)
  7.  L'Eliana (ESP)
  8.  Lyon Golden Heads (FRA)
  1.  Sisak Storks (CRO)
  2.  Dornbirn Sharx (AUT)
  3.  Holm Westend 69ers (GER)
  4.  Barracudas Zurich (SUI)
  5.  Akademics Sofia (BUL)
  6.  Spiders Bratislava (SVK)
VIII. (A) Prague (CZE) - 1999 II. (B) Prague (CZE) - 1999
September 13th - 19th September 13th - 19th
  1.  Ronchi Dei Legionari Peanuts « (ITA)
  2.  Gambro Twins (NED)
  3.  Sokol KRC Praha (CZE)
  4.  Squirels (ITA)
  5.  Viladecans (ESP)
  6.  BAT Paris (FRA)
  7.  Solvesborg (SWE)
  8.  Ballerup Vandals (DEN)
  1.  Ufa Bashkiriya (RUS)
  2.  Dornbirn Sharx (AUT)
  3.  Spiders Bratislava (SVK)
  4.  Flyers Therwil (SUI)
  5.  Wesseling Vermins (GER)
  6.  Akademics Sofia (BUL)
  7.  Hrvatski Dragovoljac  (CRO)
  8.  Honved Budapest  (HUN)
  9.  Bristol Blaze (GBR)
VII. (A) Almere (NED) - 1998 I. (B) Almere (NED) - 1998
September 14th - 20th September 14th - 20th
  1.  Ronchi Dei Legionari Peanuts (ITA)
  2.  A4 Terrasvogels (NED)
  3.  Amsterdam Pirates « (NED)
  4.  Rivas Vaciamadrid (ESP)
  5.  Meteor Praha (CZE)
  6.  BAT Paris (FRA)
  7.  Hørsholm (DEN)
  8.  Hamburg Knights (GER)
  1.  Naelsta (SWE)
  2.  Trnava STU (SVK)
  3.  Ufa Bashkiriya (RUS)
  4.  Crazy Chicklets (AUT)
  5.  Wombats (SUI)
  6.  Hrvatski Dragovoljac  (CRO)

VI. Oosterhout (NED) - 1997
September 8th - 14th
 
  1.  Amsterdam Pirates « (NED)
  2.  Rimini (ITA)
  3.  Gambro Twins (NED)
  4.  Chechie Praha (CZE)
  5.  Viladecans (ESP)
  6.  Ballerup Vandals (DEN)
  7.  BAT Paris (FRA)
  8.  Köln Cardinals (GER)
  9.  Crazy Chicklets (AUT)

V. Bussum (NED) - 1996
September 18th - 24th
 
  1.  Amsterdam Pirates (NED)
  2.  Sparks Haarlem (NED)
  3.  Bollate (ITA)
  4.  Rivas Vaciamadrid (ESP)
  5.  Stockholm (SWE)
  6.  Skelmerdale Jets (GBR)
  7.  Sokol KRC Praha (CZE)
  8.  Ballerup Vandals (DEN)
  9.  Moskovia (RUS)
  10.  Crazy Chicklets (AUT)
  11.  Mannheim Tornados (GER)
  12.  Princ Zagreb (CRO)
  13.  Crows Kosice (SVK)
  14.  Lyon ASUL Golden Heads (FRA)

IV. Livorno (ITA) - 1995
September 11th - 17th
 
  1.  Terrasvogels (NED)
  2.  Sparks (NED)
  3.  Livorno Liburnia (ITA)
  4.  Albi (SWE)
  5.  Skelmerdale Jets (GBR)
  6.  Brno VSKT Nokia (CZE)
  7.  Atleticos Zaragoza (ESP)
  8.  Odense Giants (DEN)
  9.  Trnava TJVS (SVK)
  10.  Ufa Bashkiriya (RUS)
  11.  Lyon ASUL Golden Heads (FRA)
  12.  Pee Wees (AUT)

III. Livorno (ITA) - 1994
September 13rd - 18th
 
  1.  Gambro Twins (NED)
  2.  Livorno Liburnia (ITA)
  3.  Sokol KRC Praha (CZE)
  4.  Stockholm (SWE)
  5.  Carrousel (RUS)
  6.  Viladecans (ESP)
  7.  Bratislava (SVK)
  8.  Lui Sprout (DEN)
  9.  Eagles Reussbühl (SUI)
  10.  Pee Wees (AUT)

II. Schiedam (NED) - 1993
September 14th - 19th
 
  1.  CUS Genova Coopsette « (ITA)
  2.  Terrasvogels (NED)
  3.  Marcheno (ITA)
  4.  Stockholm (SWE)
  5.  Sokol KRC Praha (CZE)
  6.  Savigny sur Orge (FRA)
  7.  Bandits London (GBR)
  8.  Panthers Trnava (SVK)
  9.  Atleticos Zaragoza (ESP)
  10.  Kishinev Gardemarin (MDA)
  11.  Flyers Therwil (SUI)

I. Pribram (CZE) - 1992
September 16th - 20th
 
  1.  CUS Genova Coopsette (ITA)
  2.  Schiedam (NED)
  3.  Savigny sur Orge (FRA)
  4.  Brno Technika (CZE)
  5.  Albi (SWE)
  6.  Munkene (DEN)

Official Federations

  • CEB
  • Olympic
  • World Anti-doping Agency
  • WBSC
  • Enjoy it
  • Tecnovap
  • Whistle shop
  • Bownet